Põhipuhkuse kestus töölepinguseaduse järgi 28 kalendripäeva ehk 4 nädalat kalendriaastas. Sellest 14 päeva tuleb puhata järjest ning ülejäänu saab jagada väiksemateks osadeks.
Puhkusetasu arvutamine: puhkusele jäämisele eelneva 6 kuu keskmine brutopalk koos lisatasudega (põhipalk+preemia) liidetakse kokku ning jagatakse nende sama 6 kuu kalendripäevade arvuga, millest on lahutatud riigipühad. Nii saadakse keskmine kalendripäeva tasu. Oluline on tähele panna, et puhkust ja puhkuseraha arvutatakse just KALENDRIPÄEVADE järgi, mitte tööpäevade järgi.
Ühe töötatud päeva eest on sul õigus saada 0,0767 (28/365) puhkusepäeva ehk ühe kuu eest 2,3 puhkusepäeva. Puhkusepäevi saab välja võtta ainult terve päeva kaupa, st et puhata ei saa 5,7 päeva. Küll aga töösuhte lõppemisel arvutatakse kasutamata puhkusepäevade eest kompensatsiooni ühe komakoha täpsusega, näiteks 3,4 päeva.
Üldiselt on rahaliselt tasuvam puhata kuus, kus ei ole riigipühasid, kuid rohkem vabu päevi saad siis, kui sätid puhkuse riigipühadega samasse nädalasse.
Ja kui sa oled saanud varasematel kuudel preemiaid või lisatasusid, siis need loomulikult tõstavad keskmist kalendripäeva tasu ehk puhkuserahad tulevad suuremad, kui igakuine põhipalk.
Puhkuserahade arvutamisel on veel täpsemaid nüansse, need leiad Riigiteatajast: Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord.