Alustame sellest, mis üldse on ettevõtluskonto? Ettevõtluskonto on eraisikutele mõeldud, lihtsustatud maksuskeemiga võimalus tegeleda ettevõtlusega. Kontot saab hetkel avada vaid LHV pangas. Lühidalt kokkuvõttes: eraisik maksab sulle teenuse või kauba eest ülekandega või kaardimaksega spetsiaalsele LHV kontole ning pank broneerib igalt laekunud summalt automaatselt 20% (või 40%) ning kannab selle kord kuus Maksu- ja Tolliametile. Ettevõtluskontol olevat raha saad kasutada isiklikeks kuludeks igal ajal ning raamatupidamiskohustust sellega ei kaasne. Küll ei saa ettevõtluskonto puhul tuludest maha arvata kulusid. Seega sobib ettevõtluskonto ideaalselt kui näiteks põhitöö kõrvalt tegeled iluteenuste pakkumisega: näiteks lõikad juukseid, teed maniküüri vms.
Ettevõtluskonto ülevaade:
- Mõeldud teenuse osutamiseks või kauba müümiseks peamiselt eraisikutele. Juhul kui teenuse või kauba saaja on äriühing, kaasneb talle tulumaksukohustus 20/80.
- Maksumäär 20% kui aastane käive/laekumised on kuni 25 000 eurot ja 40% 25 000 eurost – 40 000 euro laekumiseni. Kui aastased laekumised ületavad 40 000€, pead valima mõne muu ettevõtlusvormi ning hakkama käibemaksukohustuslaseks.
- Maksumäär sisaldab: tulumaks, sotsiaalmaks ning kogumispension
- Ravikindlustuse saamiseks peab laekuma vähemalt 1993,75 eurot kuus ehk peab olema kaetud riiklik sotsiaalmaksumiinimum. Kui konto omanik on liitunud kogumispensioniga, jaotub 20% maksumäär nii: 20/55 — tulumaks, 33/55 sotsiaalmaks ja 2/55 kogumispension. Ehk: 20/55+33/55+2/55= 55/55 ehk 1.
- Kulusid ei saa tuludest maha arvata. Kõik kontole laekunud summad lähevad maksustamisele.
- Ei kaasne raamatupidamiskohustust.
- Tuludeklaratsioonis ei saa ettevõtluskonto tulust teha mahaarvamisi. Kui töötasu pealt makstud tulumaksust saab teha mahaarvamisi, nt koolituskulud, siis ettevõtluskonto tulust maksusoodustusi kasutada ei saa.
Kui vajad abi otsustamisel, milline ettevõtlusvorm sinu äriideega kõige paremini sobib, siis kirjuta mulle ning lepime kokku videokohtumise!